benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrácení zboží     benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 210 012 013 (Po-Pá 8:30 - 16:00)
benefit-ok  Doprava zdarma     benefit-ok  30 dní na vrácení zboží     benefit-ok  Záruka 3 roky
benefit-tel  Eshop: 210 012 013 (Po-Pá 8:30 - 16:00)
Menu Search
Close
Kategórie
Úvod / FAQ - časté otázky

FAQ - časté otázky

Připravili jsme pro Vás několik často kladených otázek, čímž Vám ušetříme čas při zjišťování odpovědí. Pokud svůj dotaz nenaleznete zodpovězenou, obraťte se na nás!
Pokud chcete zjistit výkon – svítivost u LED žárovky, musíte sledovat množství Lumenů, které vyzařuje. Dvě LED žárovky mohou při stejném příkonu – Wattáži svítit rozdílně v závislosti na jejich provedení. Při LED žárovkách je informace o Wattech pouze údajem o spotřebě elektrické energie, nikoliv o svítivosti. Proto je nutné sledovat Lumeny ( zkratka lm).
Pro svítidla s transformátorem platí, že při používání úsporných/LED žárovek a jejich výměně je nutné dodržet maximální „wattáž“ uvedenou na svítidle.

V případě použití výkonově silnějšího zdroje může dojítk poškození nebo úplnému znehodnocení transformátoru. 

Pokud světlo nemá transformátor, je možné použít silnější LED nebo úspornou žárovku, než uvádí výrobce, protože výrobce uvádí maximální Wattáž při použití klasických, teplo vyzařujících žárovek.
Bodová svítidla určená k zapojení na 230V v případě požadavku napojení na 12 V vyžadují trafo - napěťový zdroj pro LED osvětlení, který sníží síťové napětí z 230V na požadovaných 12V. Protože se bodová svítidla většinou montují ve skupinách, u zdroje je třeba, aby měl vyšší výkon jako součet výkonů použitých žárovek, aby tak byla zajištěna bezpečnost každé z nich.
Ano, u některých svítidlech je možná výměna poškozeného LED zdroje, tuto práci je však nutné svěřit odborně zaškolenému pracovníkovi.
Svítidla s transformátorem většinou využívají žárovky na 12V (v naší nabídce jsou to svítidla, ve kterých jsou použity žárovky typu G4, MR16,...). A přestože světla s trafem nejsou stmívatelná tak jednoduše jako je tomu v případě klasických svítidel na 230V, není to u nich nemožné.

Jak stmívat svítidla s transformátorem v závislosti na konkrétního typu použitého trafa a světelného zdroje vám rádi poradíme www.elusia.cz/kontakt
Takřka všechna naše visící svítidla se dají výškově nastavovat. Platí pravidlo, že pokud stínítko visí na lanku nebo elektrickém kabelu, případně na kombinaci kabelu s lankem, je takové svítidlo vždy výškově nastavitelné. Nastavitelné jsou i svítidla, která visí na řetězu. Informaci o nastavení výšky najdete v každém popisu o svítidle v části: "Možnost nastavení - výšky ", což znamená, že svítidlo je výškově nastavitelné.
Nastavení výšky u svítidla je většinou velmi jednoduché a intuitivní a také díky přiloženému návodu snadno zvládnutelné. Obecně platí, že stačí pootočit jedním šroubem, nastavit potřebnou výšku, šroub zatáhnout, a tak výšku zafixovat. U svítidel, která visí na řetízku, je nastavení odlišné a realizuje se vybíráním nebo přidáváním jednotlivých oček na řetízku, která jsou k tomu přizpůsobena.
Aby zůstaly zachovány proporce a design svítidla, je vhodné zachovat určitou minimální délku závěsu visícího svítidla, která je cca dvojnásobkem výšky stínítka. V jiném případě dosáhnete opačný efekt namísto designového pozdvižení prostoru a můžete ztratit i na svítivosti.
Vhodný typ svítidla závisí od prostoru, v němž má být svítidlo instalováno a jeho využití. Důležitý při výběru proto není jen design, ale i světelný výkon a velikost svítidla, v neposlední řadě i tvar a umístění svítidla. Různé místnosti vyžadují odlišná svítidla, případně kombinaci více typů osvětlení, abyste s nimi dosáhli vždy takové osvětlení i atmosféru, jaké právě potřebujete.
Vzhledem k tomu, že do celkového nasvícení prostoru vstupuje více faktrorů, jako jsou výška stropu, barva stěn ( bílé stěny světlo odráží a barevné stěny světlo pohlcují) a podobně, je velmi těžké jednoduše shrnout jednoznačné tvrzení, kolik jednotek Lumenů je třeba na nasvícení 1 m2 prostoru. 
Především proto, že intenzita toku vyzařovaného světla zdrojem, je udávaná většinou v hodnotě Lm (lumen) a hodnoty dopadu světla ( tedy intenzitu nasvícení ) v prostoru je třeba posuzovat a měřit v jednotkách lx (lux).
Dalšími vstupními kritérii jsou účel, k jakému místnost používáte. Je rozdím mezi tím, jakou intenzitu světla potřebujete v chodbě, v koupelně, v obývacím pokoji nebo v pracovně. Pokusme se tedy co nejvíce ve stručnosti a ke správnému výběru svítidel v dané místnosti tedy použijeme jednoduchý výpočet, který vám alespoň přibližně napomůže se v této problematice orientovat.

Velmi zjednodušeně lze říci, že poměr mezi osvětlněním - nasvícením plochy v Luxech (lx) a výkonem světelného zdroje tj. světelným tokem (lm), je: 
1lx = 1lm/m2.


Je možné, že potřebujete s touto záležitostí pomoci, protože váš prostor je například natolik komplikovaný, že se nelze jednoznačně rozhodnout a empiricky určit svítivost jednotlivých prostor. I s takto komplikovanou otázkou vám pomůžeme a přesně vypočítáme vše na míru vašeho prostoru. 
Visící svítidla vyžadují více prostoru, proto je jejich umístění podmíněno hlavně tímto faktorem. Visící svítidla jsou vhodná do obýváků, nad jídelní či jednací stůl a představují velmi zajímavý solitér v místnosti. Stropní svítidla jsou prostorově méně náročná. A přestože také designově nezaostávají, řadí se spíše k funkčnějším prvkům interiéru.

Stropní svítidla jsou vhodná do průchozích či více frekventovaných prostor, ve kterých by visící svítidla spíše překážela než zdobila. Technickou podmínkou při výběru typu svítidla je i umístění elektrického vývodu a také výška stropu místnosti.
V závislosti na velikosti a využití prostoru můžete svítidla kombinovat dle libosti. jedno centrální svítidlo doplněné o několik nástěných svítidel nebo stojací lampy, ať už podlahové nebo stolní, vám umožní mít v místnosti vždy takové osvětlení a atmosféru, jakou potřebujete.
LED žárovky mají stejný závit jako klasické žárovky či halogenky, proto je lze bez problémů zaměnit, bez nutnosti výměny objímky.
Kromě bílé barvy (teplá bílá WW - 2 800 - 3 500 K, studená bílá CW - 5 000 - 6 500 K) jsou LED žárovky vyráběny i v různých jiných barvách RGB spektra - ať už základních (červená, zelená, modrá) nebo s možností změny barvy podle předem navoleného programu.